İZMİR’DE ÇOCUKLA GİDİLECEK İLK 10 YER

İZMİRDE ÇOCUKLA GİDİLECEK YERLER

İzmir Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olmasına rağmen, çocuklara yönelik aktiviteler, parklar ve etkinliklerin oldukça sınırlı olduğu şehirlerden. Alaçatı, Çeşme, Urla, Foça, Kuşadası denize girmek için enfes de, şehirdeyken çocukları bilgilenebilecekleri, yeni şeyler öğrenebilecekleri, farklı aktivitelere katılabilecekleri yerlere götürmek istiyor insan. İzmirde çocukla gezilecek yerler istediğimiz oranda olmasa da, bizim Küçük Gezgin ile gitmekten keyif aldığımız yerleri sizin için sıraladık. Keşke onlarca olsaydı da hepsini yazsaydık. Elbette yazdıklarımızdan daha fazlası var ama bir on daha çıkar mı bilemiyorum:(

1. SASALI DOĞAL YAŞAM PARKI

Bizim Küçük Gezgin Çakıl ile her yıl ilkbahar ve sonbaharda mutlaka ziyarete gittiğimiz, her gittiğimizde bambaşka bir keyif aldığımız bu parka “Hayvanat Bahçesi” demek biraz haksızlık olur. İçinde gölet, tropik alan, çocuk hayvanat bahçesi ve kafeteryaların bulunduğu 425 bin metrekare gibi oldukça büyük bir alana kurulmuş doğal yaşam parkında 125ten fazla hayvan çeşiti bulunuyor. Bunların arasında bizim en sevdiğimiz tabii ki filler:) İki harika fil bu parkta doğdu; İZMİR ve DENİZ. Bu harika fillerin büyümesine tanık olduğumuz, doğum günlerine gittiğimiz, her gittiğimzde tabanlarımız şişene kadar gezdiğimiz Sasalı Doğal Yaşam Parkı, İzmir’de çocukla gidilmesi gereken yerlerin en başında yer alıyor.

297170_680148315688_359316906_n 1415513_10151765923868015_2145107475_o2. BİLİMSEV EĞİTİM VADİSİ

Aslında Bilimsev’i özel olarak başka bir yazıda uzun uzun, detaylı bir şekilde yazacağım. Ama burada kısaca değinmeden geçmek istemiyorum. Bu Bilim ve Sanat Merkezinin adını son zamanlarda çok duyar olmuştum. 2016 yılının Ağustos ayı gibi aktivitelere başlayan merkez hakkında duyduklarım, gördüklerimin onda biri kadar onu söyleyeyim! Küçük Gezgin ile buraya gittiğimizde şaşkınlıktan ağzımız uzun süre açık kaldı. Burası Urla Ovacık Köyü’nde dönümlerce arazi üzerine tamamen çocuklar için kurulmuş müthiş bir merkez. Burada yüzme havuzundan tutun da, masal evlerine kadar her şey var. Dinazorların yaşamlarını adım adım inceleyebilecekleri, erkeolojik kazı yapabilecekleri atölyelerden, masal atölyelerine, mutfak atölyelerinden tutun da çeşit çeşit parklara kadar her şey var.

Özenle hazırlanmış bu merkezin atölyelerine çocukların katılması için önceden telefon etmekte fayda var. Bazı günler atölyeler, belli saatlerde dolu olabiliyor. Hem yarı tatilde, hem hafta sonlarında çıkıp çıkıp gidesi geliyor insanın. Biz Küçük Gezgin Çakıl ile gittiğimizde yeterli çocuk olmadığı için atölye açmadılar ama bize tüm alanı ve atölyeleri gezdirdiler. Her birine hayran olduğumuzu söyleyebilirim. Bilimsev’in en güzel yanlarından biri, zeytin ağaçlarının arasındaki restoranda siz kahvaltı ederken ve ya yemek yerken çocukların atölyede, parklarda özgürce attıkları mutluluk çığlıklarını duyabilmeniz.

Bence İzmir için büyük kazanım olan bu merkez hafta sonu insanların birbirine neredeyse dokunarak oturdukları restoranlarda kahvaltı yapmaktansa, böyle bir yerde kahvaltı yapıp, çocukların da eğlenirken öğrenmesi için on numara beş yıldız bir yer. Ben olsam sizin yerinize koşa koşa giderim… Detaylı bilgi için BİLİMSEV

3. UZAY KAMPI

İzmir Uzay Kampı, dünyanın üçüncü, Türkiye ve Asya’nın tek uzay kampı olma özelliğini taşıyor. Uzay Kampında uzayda yaşama ve çalışma hissini veren simülatörler kullanılıyor.  Yıllarca süren görev eğitimleri Uzay Kampında 2 günlük, 5 günlük ve 6 günlük programlarla sunuluyor. Günlük tur ve okul turları, kamp programları, aile programları düzenleniyor ancak talebin çok yoğun olmasından dolayı, erken davranmakta fayda var. Biz henüz Küçük Gezgin ile turlara katılamadık ancak giden herkesten çok iyi geri bildirimler aldığımızı söyleyebilirim. Bu kış ara tatilde gitmeyi planladığımız aile etkinliğinin detaylarını size bol bol anlatırım. Ege Serbest Bölgesinde yer alan kampta çocukların çok keyif alacağını düşünüyorum. 2017 yılı ara tatili için ailelere özel günlük uzay kampı turları düzenlemişler. Kişi başı 18$ olan bu tura önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Detaylı Bilgi için UZAY KAMPI
4. OYUNCAK MÜZESİ

Dünyaca ünlü değerli seramik sanatçısı Ümran Baradan’ın dünyanın çeşitli ülkelerinden edindiği oyuncaklarla birlikte,  düzenlenen yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yaptığı eserleri görmek mümkün.  Sunay Akın’ ın katkılarıyla 1850′ li yıllardan 1970′ lere kadar tarihsel dönemde kullanılam teneke, tahta, kağıt ve plastik malzemelerden üretilmiş dünya tarihinin en önemli oyuncaklarını da bu müzede görek mümkün. Giden her çocuğun oldukça keyif aldığı bu müze, Varyant’ta harika ortamıyla çocukları oldukça mutlu ediyor.
5. BİLİM MÜZESİ

Küçük Gezgin’e bilim müzesi dediğiniz an akan sular duruyor! Bilim müzesi, çocukların deneyler yaparak harika şeyler deneyimleyebildiği ortamlar. Çocukları rahat bırakarak müzede deneye yanıla atölyelere katılmasını izlemekte fayda var. Bizden ne kadar uzakta olurlarsa müzenin içinde ufukları o kadar genişliyor gibi geliyor bana. Şaşırdıkları, güldükleri, bazen anlayamadıkları her deney onları kahkahaya boğuyor. Bizim daha önce hem Amerika’da hem de Eskişehir’de gittiğimiz bilim müzelerinin bir benzeri, Karşıyaka Belediyesinin Bahçeşehir koleji işbirliğiyle açtığı müzeye çocukları götürmek çok keyifli.
6. KEY ARABA MÜZESİ

Küçük Gezgin ile gittiğimizde bizi oldukça şaşırtan müze, Torbalı sanayi bölgesinde bir fabrika binasında yer alıyor. Yüzyıllık araba, motorsiklet, oyuncak araba kolleksiyonlarını görebileceğiniz müzede çocuklar da harika vakit geçiriyorlar. Biz bu müzeye baayıııldıııık!!! Detaylar Küçük Gezgin Key Müzesinde Yazısında

20151206_140732
7. SELÇUK LOKOMOTİF MÜZESİ

Tarihe tanıklık etmiş lokomotifleri açık alanda görebileceğiniz müzede Küçük Gezgin harika vakit geçirdi. Selçuk ilçesi Çamlık köyünde olan müzeye, bir hafta sonu Şirince gezisi ve ya Efes Gezisi planladığınızda mutlaka gidin. Detaylar Küçük Gezgin Selçuk Tren Müzesinde Yazısında

20151114_135744

8. SELÇUK MAKET KÖY

Yolu Efes’e, Şirince’ye ve hatta Kuşadası’na düşenler için bir başka müze daha. Maket Köy, tamamen bireysel çabalarla kurulmuş bir müze. Emekli olduktan sonra yerleşmeyi hayal kurduğu köyün dağılmasıyla köyün aynısının maketini yerleştiği Selçuk ilçesine kurmuş. Kendisi maket ve heykelleri figürleri yaparken eşi de kıyafetler ve akesuarları yapan Ayhan Çetin, üstün çabasıyla harika bir müze oluşturmuş. Çocuklar için mini mini figürleri inceleyebilecekleri harika bir müze.
9. MASK MÜZESİ

Ufacık tefecik içi dolu kutucuk bu müze Kıbrıs Şehitleri Caddesinde yer alıyor. Çocuğu Alsancak’a gezmeye indirdiğiniz bir gün bu küçücük müzeye uğramalısınız. İçinde pek çok kültüre ait maskelerin buluduğu müze, çocukların yüzlerce soru sormasına neden oluyor elbette. Biz Küçük Gezgin ile gittiğimizde, her mask onun ayrı ayrı ilgisini çekmiş, her biri hakkında pek çok soru sormuştu. Toplam bir saatte gezeceğiniz müze, çocuklar için farklı medeniyetlere ait gelenekleri öğrenebilecekleri bir deneyim sunuyor.

10801698_10152439017363015_3479876178376699893_n

10. TORBALI MASAL PARKI

Torbalı Masal Parkı, Torbalı’ya yolunuz düştüğünde, ve ya KEY Müzesini ziyaret ettiğiniz bir gün gidebileceğiniz bir park. Park, masal kahramanlarının yer aldığı, çocukların piknik yapabileceği ve dolayısıyla masal gibi bir zaman geçirebilecekleri bir park. Türkiye’nin en büyük ve güzel şehirlerinden biri olarak hala bir tema parkımızın olmaması çok acı. Eskişehir’de bile çocklar için harika bir ortam yaratılmışken, İzmir’de küçücük bir parkla idare etmek gerçekten insanı üzüyor. Torbalıdaki Masal Parkı, özel olarak atlayıp giderseniz sizi ne kadar mutlu eder bilmem ama her çocuk parkta mutlu olur onu bilirim. en azından iki müzeyi bir güze sığdırırsanız, ne şiş yanmış olur ne kebap:) İkisini de görmüş olursunuz. Çocuklar da bol bol eğlenirler.

İlk 10 Listesi yaptım ama aklıma gelen bir kaç yere daha değinmeden içim rahat etmeyecek;

 • TAY PARK Karşıyaka Belediyesi’nin en güzel hizmetlerinden olan bu ufak park, çocukların ata binme keyfini tadabilecekleri, siz yemek yerken harika vakit geçirebilecekleri bir ortam. Koyun, keçi, tavşan gibi pek çok evcil hayvanla oynayabilecekleri park, çocuklara ücretsiz ata binme hizmeti veriyor. bizim Küçük Gezgin ile kreş zamanında çok sıklıkla gitmiş olduğumuz park, İzmir’in ufak da olsa çocukların hayvanlarla etkileşim halinde olabilmelerinden dolayı en güzel parklarından biri.

397441_10150480675623015_1463542967_n

 • ATATÜRK MÜZESİ Biz Küçük Gezgin Çakıl ile yenilenerek açılan Atatürk Müzesi’ni ziyaret ettik. Yenilenen haliyle ara tatilde ve ya bir hafta sonu MÜZEYİ ziyaret etmek çocukları tarihle buluşturmak açısından güzel olabilir.
 • İzmir Etnografya Müzesi ve Arkeoloji Müzesi Varyant’ta aynı avlunun iinde yer alıyor. Arkeoloji Müzesinde pek çok tarihi eseri görmek mümkün. Tarihi yerleri gezmeyi sevdiği için buradan çok keyif aldığını söyleyebilirim.  Biz avludaki Etnografya Müzesine gidip yörenin kültürel yapısına dair pek çok şey de öğrenmiş olduk. Siz de bir gün böyle bir gezi düzenleyebilirsiniz.
 • Tarihi yerleri gezmeyi seviyorsanız, Bergama, Efes, Selçuk Kalesi gibi pek çok tarihi kent de çocukların oldukça ilgisini çeken yerler. Biz Çakıl’ı Efes’ten zor çıkarmıştık.
 • Ara tatilde kar görelim, yazın ise biraz serinleyeyim diyenler için ise tavsiyem Ödemiş-Gölcük ve Bozdağ olur. Biz her kış gidip kardan adamımızı yapar, karın üstünde sucuk mangalımızında keyfini süreriz. Size de kesinlikle tavsiye ederim. Bozdağ’da bir de kayak merkezi var. Biz bir kete gidip kızak kirlayıp saatlerce kaymıştık. Keyfine doyum olmuyor ama şart mı, hiç değil! İsteyen gitsin, istemeyen için her yer gözünü alabildiğine kar, yeter ki keyfini çıkarmayı bil! Soğuk oluyor, sıkı sıkı giyinip, çocuk için fazladan kıyafetler almayı unutmayın:- )

Her hafta sonu tatilinizin, her kış ve yaz tatilinin tadını çıkarmak sizin elinize. Tutun çocuğunuzun elinden, anın keyfini çıkarın!

İyi tatiller….

GEZİYORUM ÖYLEYSE VARIM!!!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

30 Cevaplar

 1. banu dedi ki:

  Cok güzel değişik yerlerin de olduğu cok yönlü bir tanıtım yazısı olmuş, cok teşekkürler bu faydalı bilgilendirme için

  • Sema Taştan Çelepci dedi ki:

   Banu hanım teşekkür ederim. Çocuklar için daha güze yerlerin olması,çocukların yeni yerler keşfetmesi gerek.sevgiler

 2. nezahat uyanık dedi ki:

  cok güzel tamamda buralara maddı olanakları olamayan aıleler cocuklarını bu güzellıklerle nasıl tanıştıracklar bunlar ıcınde bır ıyıleştırme yapılsada o kücük yürekler mutlu olsa deyılmı

 3. nezahat uyanık dedi ki:

  bütcesı olmayan aileler bu güzellıklerı nasıl tanıştıracaklar yavrularına

  • Sema Taştan Çelepci dedi ki:

   merhabalar Nezahat Hanım,
   Aslında bu listede bütçeyi biraz zorlayan Uzay Kampı. Telefonla arayıp ücretlerin oldukça yüksek olduğu konuunu ben de kendileriyle görüştüm. Ama uygulamaları bu, değiştirilecek bir durum yo anladığım kadarıyla. Haklısınız keşke daha ucuz olsa ve daha çok çocuk gidebilse.
   Key Museum Dünya standartlarında bir müze. Giriş ücreti bu müze için oldukça uygun aslında.
   Bilimsev’in atölye ücretleri verilen hizmetin karşısında bana çok da fazla gelmedi. Merkez çocukların sadece atölyede değil atölyeden sonra da uzun zaman vakit geçirebilecekleri bir yer o yüzden tüm gün vakit geçirebilecekleri bir hizmet için aslında çok yüksek olmadığını düşünüyorum.
   Tabii bir konuda haklısınız, keşke daha uygun olsa ücretler ve keşke tüm çocuklar bu imkanlardan fayalanabilse ama özel işletmelerin verdiği bu hizmetlere ancak özle proelerle yerel yönetimler destek verirse, çocuklar için özel organizasyonlar yapıp daha çok çocuğun bu imkanlardan faydalanmasını sağlarsa ancak mümkün olabilir.
   Kocaman sevgiler

  • Kubra dedi ki:

   Doğru diyorsunuz

 4. gülşah öztürk dedi ki:

  Merhabalar,
  İzmirli bir anne olarak İstanbulda yaşayanlar hariç diğer illerdeki annelerin çocuklarını güvenle götürebilecekleri yerleri araştırma şansları biraz daha sınırlı sanırım.
  İzmir’de geçen sene açılmış bir oyun parkından bahsetmek istiyorum.Bilenler bilir,hatta ismini söylersem aaa biz hep ordayız diyenler de çıkacaktır.Ama amacım oranın reklamını yapmak değil.Sadece benim gibi çocuğunu götürecek güzel bir yer bulamıyanlara tavsiyem..
  Gerçekten nezih,temiz,güvenli kapalı alan oyun parkı.Süre sınırlaması yok.Sabahtan akşama kadar kalabiliyorusunuz.İzmir’in sıcağını bilenler burada serin serin otururken çocuklar diledikleri gibi oynuyorlar.Çocuğumun gitmekten keyif aldığı bir oyun parkı İzmirde de var artık.Kuzey Avrupa’dan devşirmişler sistemi.Çünkü Finlandiya’ya yaşayan kuzenim geldiğinde çok şaşırmıştı.Oradakilerden çok daha iyiymiş.Neyse ismini söylemiyeyim.Reklam felan deyipte benim asfalyalarımı attırmasınlar )) Niyetim aynı sıkınıtıyı yaşayan annelere bi tavsiye …Monkey Jungle

  • Sema Taştan Çelepci dedi ki:

   Monkey Jungle bizim de Çakıl ile gittiğimiz ve beğendiğimiz bir eğlence yeri her ne kadar hafta sonları kalabalıktan içeri girilemese bile:)
   Ancak ben kapalı alan oyun mekanlarından ziyade çocukların kendilerini keşfedebilecekleri bir şeyler öğrenebilecekleri mekanları daha çok seviyorum ve maalesef bu konudad İzmir biraz kısır. Ama hiç yoktan bu mekanları bulduk diyelim:)

 5. yazınız çok güzel tebrik ederim 🙂

 6. Ibrahim dedi ki:

  Gerçekten teşekkürler Doğma büyüme İzmir ki biri olarak müzelerin hangi ilcelerde olduğunu dahi bilmemek büyük eksiklik, Kızımın sayesinde gormedikkerimizi görüyoruz.

 7. Özge dedi ki:

  Teşekkürederiz🙏🏻🙏🏻🙏🏻

 8. Tevfik dedi ki:

  Şimdiye kadar okuduğum en iyi rehber yazılardan biri. Elinize sağlık çocuklu aileler için merhem olmuş.

 9. Harika bir yazı olmuş, elinize sağlık.İzmir’de çocuklu aileler için güzel bir kaynak.

 10. Tuba dedi ki:

  Bayıldım bayıldım bayıldım! 🙂 doğma büyüme izmirliyim ama hiç bilmedigim yerler öğrendim çok güzel olmuş ellerinize sağlık. Lütfen izmir çevresinde gidilecek yerler konulu bir yazi da yazar misiniz? Aydin,manisa,muğla gibi çevre illerde böyle güzel etkinlikler varsa onların da Top10 u olsa ne güzel olur 🙂

 11. Özlem dedi ki:

  Acaba bilimseve öğrencilerimizle hafta içi gidilebilir mi

 12. tuğba dedi ki:

  4 günlük çocuklu izmir tatilimizde işe yarayacak çok şey buldum.Bir de uzun bir akşam yemeği esnasında çocukları da düşünen bir restaurant önerisinde bulunabilir misiniz?

  • Sema Taştan Çelepci dedi ki:

   Tuba Hanım çocukla gitmek istediğiniz restoranların geniş bahçeleri olması çok önemli bir avantaj. Urla’da Naturla kahvaltı, Sashilevlerinde Farklı Kafe gibi… Pek çok örneğini bulmak mükün ama bu biraz da sizin nasıl bir yere gitmek istediğinizle de ilgili

 13. Yunus dedi ki:

  Yok yok yok. Çocuklar için eğlence konseptinde tatminkar yer yok. İzmir bu konuda çok fakir ne yazık ki.

 14. Gökhan dedi ki:

  İzmir türkiyenin Bi çok şehrinden daha geride bu açık ve net

  • Sema Taştan Çelepci dedi ki:

   İzmir Türkiye’nin pek çok şehrinden ileride ancak Dünyanın pek çok gelişmiş şehrinden baya geride

 15. Okan dedi ki:

  Mükemmel bir yazı olmuş, oldukça detaylı ve yararlı olmuş, teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.